aspirine en pseudo-efedrine
Generieke naam: aspirine en pseudo-efedrine [ ASP-in-and-soo-doe-e-FED-rin ]
Merknaam: Ursinus
Geneesmiddelklasse: combinaties van de bovenste luchtwegen
Wat is aspirine en pseudo-efedrine?
Aspirine zit in een groep geneesmiddelen die salicylaten (sa-LIS-il-ates) worden genoemd. Het werkt door het verminderen van stoffen in het lichaam die pijn, koorts en ontsteking veroorzaken.
Pseudo-efedrine is een decongestivum dat de bloedvaten in de neusholtes doet krimpen. Verwijde bloedvaten kunnen verstopte neus veroorzaken.
De combinatie van aspirine en pseudo-efedrine wordt gebruikt voor de behandeling van verstopte neus, sinuscongestie en pijn of koorts veroorzaakt door verkoudheid of griep.
Aspirine en pseudo-efedrine kunnen ook worden gebruikt voor andere doeleinden dan die in deze medicatiehandleiding worden vermeld.
Wat is de belangrijkste informatie die ik moet weten over aspirine en pseudo-efedrine?
Vraag altijd een arts voordat u een kind een hoest- of verkoudheidsmedicijn geeft. De dood kan optreden door verkeerd gebruik van medicijnen tegen hoest en verkoudheid bij zeer jonge kinderen.
Aspirine en pseudo-efedrine mogen niet worden gegeven aan een kind of tiener die koorts heeft, vooral als het kind ook griepsymptomen of waterpokken heeft. Aspirine en pseudo-efedrine kunnen bij kinderen een ernstige en soms dodelijke aandoening veroorzaken, het syndroom van Reye.
Stop met het gebruik van dit medicijn en bel onmiddellijk uw arts als u symptomen van een bloeding in uw maag of darmen heeft. Symptomen zijn onder meer zwarte, bloederige of teerachtige ontlasting en het ophoesten van bloed of braaksel dat op koffiedik lijkt.
Vermijd het drinken van alcohol terwijl u aspirine en pseudo-efedrine gebruikt. Alcohol kan het risico op maagbloedingen verhogen.
Wat moet ik met mijn zorgverlener bespreken voordat ik aspirine en pseudo-efedrine inneem?
Aspirine en pseudo-efedrine mogen niet worden gegeven aan een kind of tiener die koorts heeft, vooral als het kind ook griepsymptomen of waterpokken heeft. Aspirine en pseudo-efedrine kunnen bij kinderen een ernstige en soms dodelijke aandoening veroorzaken, het syndroom van Reye.
Gebruik geen middel tegen hoest of verkoudheid als u in de afgelopen 14 dagen een MAO-remmer zoals isocarboxazid (Marplan), fenelzine (Nardil), rasagiline (Azilect), selegiline (Eldepryl, Emsam) of tranylcypromine (Parnate) heeft gebruikt. Ernstige, levensbedreigende bijwerkingen kunnen optreden als u medicijnen tegen hoest of verkoudheid inneemt voordat de MAO-remmer uit uw lichaam is verdwenen.
Gebruik dit medicijn niet als u allergisch bent voor aspirine of pseudo-efedrine, of als u:
-
een recente geschiedenis van maag- of darmbloedingen;
-
een bloedingsstoornis zoals hemofilie; of
-
een allergie voor een NSAID (niet-steroïde anti-inflammatoir geneesmiddel) zoals Advil, Motrin, Aleve, Orudis, Indocin, Lodine, Voltaren, Toradol, Mobic, Relafen, Feldene en anderen.
Vertel uw arts voordat u aspirine en pseudo-efedrine inneemt als u allergisch bent voor medicijnen of als u:
-
astma of seizoensgebonden allergieën;
-
maagzweren;
-
lever- of nierziekte;
-
een bloeding of bloedstollingsstoornis;
-
hartziekte, hoge bloeddruk of congestief hartfalen;
-
suikerziekte;
-
een schildklieraandoening;
-
jicht; of
-
neuspoliepen.
Als u een van deze aandoeningen heeft, kunt u mogelijk geen aspirine en pseudo-efedrine gebruiken, of moet u tijdens de behandeling de dosering aanpassen of speciale tests ondergaan.
Dit medicijn kan schadelijk zijn voor het hart van een ongeboren baby en kan ook het geboortegewicht verminderen of andere gevaarlijke effecten hebben. Vertel het uw arts als u zwanger bent of van plan bent zwanger te worden terwijl u aspirine en pseudo-efedrine gebruikt.
Aspirine en pseudo-efedrine kunnen in de moedermelk terechtkomen en kunnen een zogende baby schaden. Gebruik dit medicijn niet zonder uw arts te vertellen als u een baby borstvoeding geeft.
Hoe moet ik aspirine en pseudo-efedrine gebruiken?
Gebruik dit medicijn precies zoals aangegeven op het etiket, of zoals het is voorgeschreven door uw arts. Gebruik het medicijn niet in grotere hoeveelheden of gebruik het langer dan aanbevolen. Koude medicijnen worden meestal slechts voor een korte tijd ingenomen totdat uw symptomen verdwijnen.
Vraag altijd een arts voordat u een kind een medicijn tegen hoest of verkoudheid geeft. De dood kan optreden door verkeerd gebruik van hoest- of verkoudheidsmedicijnen bij zeer jonge kinderen.
Neem dit medicijn in met een vol glas water.
Het nemen van aspirine en pseudo-efedrine met voedsel of melk kan maagklachten verminderen.
Praat met uw arts als uw symptomen niet verbeteren na 7 dagen behandeling, of als u koorts heeft met hoofdpijn, hoesten of huiduitslag.
Als u een operatie moet ondergaan, vertel het dan van tevoren aan de chirurg als u de afgelopen dagen een verkoudheidsmedicijn heeft ingenomen.
Bewaar dit geneesmiddel bij kamertemperatuur, uit de buurt van warmte, licht en vocht.
Wat gebeurt er als ik een dosis mis?
Aangezien koude medicijnen vaak worden gebruikt als dat nodig is, is het mogelijk dat u zich niet aan een doseringsschema houdt. Als u de medicatie regelmatig gebruikt, neem dan de vergeten dosis in zodra u eraan denkt. Als het bijna tijd is voor de volgende dosis, sla dan de gemiste dosis over en wacht tot uw volgende geplande dosis. Gebruik geen extra geneesmiddel om de vergeten dosis in te halen.
Wat gebeurt er als ik een overdosis heb?
Zoek dringende medische hulp als u denkt dat u te veel van dit geneesmiddel heeft gebruikt. Symptomen van een overdosis aspirine en pseudo-efedrine kunnen zijn: oorsuizen, hoofdpijn, misselijkheid, braken, duizeligheid, verwardheid, hallucinaties, rusteloos of nerveus gevoel, snelle ademhaling, koorts, toevallen (convulsies) of coma.
Wat moet ik vermijden tijdens het gebruik van aspirine en pseudo-efedrine?
Vermijd het drinken van alcohol terwijl u aspirine en pseudo-efedrine gebruikt. Alcohol kan het risico op maagbloedingen verhogen.
Vermijd het nemen van dieetpillen, cafeïnepillen of andere stimulerende middelen (zoals ADHD-medicatie) zonder het advies van uw arts. Het nemen van een stimulerend middel samen met een decongestivum kan het risico op onaangename bijwerkingen vergroten.
Gebruik geen andere vrij verkrijgbare medicijnen tegen hoest, verkoudheid of pijn zonder eerst uw arts of apotheker te raadplegen. Aspirine en pseudo-efedrine zitten in veel medicijnen die zonder recept verkrijgbaar zijn. Als u bepaalde producten samen inneemt, kunt u per ongeluk te veel van een bepaald medicijn innemen. Lees het etiket van elk ander geneesmiddel dat u gebruikt om te zien of het aspirine of pseudo-efedrine bevat.
Vermijd het gebruik van een NSAID (niet-steroïde anti-inflammatoir geneesmiddel) terwijl u aspirine en pseudo-efedrine gebruikt. NSAID’s omvatten ibuprofen (Motrin, Advil), diclofenac (Voltaren), diflunisal (Dolobid), etodolac (Lodine), flurbiprofen (Ansaid), indomethacine (Indocin), ketoprofen (Orudis), ketorolac (Toradol), mefenaminezuur (Ponstel), meloxicam (Mobic), nabumeton (Relafen), naproxen (Aleve, Naprosyn), piroxicam (Feldene) en anderen.
Vermijd het drinken van alcohol terwijl u aspirine en pseudo-efedrine gebruikt. Alcohol kan het risico op maagbloedingen verhogen.
Bijwerkingen van aspirine en pseudo-efedrine
Zoek medische noodhulp als u een van deze tekenen van een allergische reactie heeft: netelroos; moeite met ademhalen; zwelling van uw gezicht, lippen, tong of keel.
Stop met het gebruik van dit medicijn en bel onmiddellijk uw arts als u een van deze ernstige bijwerkingen heeft:
-
zwarte, bloederige of teerachtige ontlasting;
-
bloed ophoesten of braaksel dat op koffiedik lijkt;
-
ernstige misselijkheid, braken of maagpijn;
-
snelle, bonzende of onregelmatige hartslag;
-
ernstige duizeligheid, angst, rusteloos gevoel of nervositeit;
-
gemakkelijk blauwe plekken of bloedingen, ongewone zwakte, koorts, koude rillingen, pijn in het lichaam, griepsymptomen;
-
verhoogde bloeddruk (ernstige hoofdpijn, wazig zien, concentratieproblemen, pijn op de borst, gevoelloosheid, toevallen);
-
koorts die langer dan 3 dagen aanhoudt, of zwelling of pijn die langer dan 10 dagen aanhoudt; of
-
gehoorproblemen, oorsuizen.
Ga door met het innemen van aspirine en pseudo-efedrine en praat met uw arts als u een van deze minder ernstige bijwerkingen heeft:
-
maagklachten, brandend maagzuur, verlies van eetlust;
-
slaperigheid of hoofdpijn;
-
warmte, tintelingen of roodheid onder uw huid;
-
opgewonden of rusteloos voelen;
-
slaapproblemen (slapeloosheid); of
-
huiduitslag of jeuk.
Andere bijwerkingen dan de hier genoemde kunnen ook voorkomen. Praat met uw arts over elke bijwerking die ongebruikelijk lijkt of bijzonder hinderlijk is.
Welke andere geneesmiddelen zullen aspirine en pseudo-efedrine beïnvloeden?
Vertel uw arts voordat u aspirine en pseudo-efedrine gebruikt als u een van de volgende geneesmiddelen gebruikt:
-
een ander salicylaat zoals cholinesalicylaat en/of magnesiumsalicylaat (Magan, Doan’s, Bayer Select Backache Pain Formula, Mobidin, Arthropan, Trilisate, Tricosal) of salsalaat (Disalcid);
-
een bloedverdunner zoals warfarine (Coumadin);
-
geneesmiddelen om hoge bloeddruk te behandelen;
-
antidepressiva zoals amitriptyline (Elavil), clomipramine (Anafranil), imipramine (Janimine, Tofranil) en anderen;
-
een bètablokker zoals atenolol (Tenormin), carteolol (Cartrol), metoprolol (Lopressor, Toprol), nadolol (Corgard), propranolol (Inderal), sotalol (Betapace), timolol (Blocadren) en anderen; of
-
medicatie die wordt gebruikt om bloedstolsels te voorkomen, zoals alteplase (Activase), anistreplase (Eminase), clopidogrel (Plavix), dipyridamol (Persantine), streptokinase (Kabikinase, Streptase), ticlopidine (Ticlid) en urokinase (Abbokinase).
Als u een van deze geneesmiddelen gebruikt, kunt u mogelijk geen aspirine en pseudo-efedrine gebruiken, of moet u tijdens de behandeling de dosering aanpassen of speciale tests uitvoeren.
Er kunnen andere geneesmiddelen zijn die niet worden vermeld en die aspirine en pseudo-efedrine kunnen beïnvloeden. Vertel uw arts over alle voorgeschreven en vrij verkrijgbare medicijnen die u gebruikt. Dit omvat vitamines, mineralen, kruidenproducten en medicijnen die zijn voorgeschreven door andere artsen. Begin niet met het gebruik van een nieuw medicijn zonder uw arts te informeren.
Verdere informatie
- Uw apotheker heeft informatie over aspirine en pseudo-efedrine geschreven voor gezondheidswerkers die u kunt lezen.
Hoe ziet mijn medicatie eruit?
Aspirant en pseudo-efedrine zijn zonder recept verkrijgbaar onder de merknaam Ursinus Inlay-Tabs. Andere merk- of generieke formuleringen zijn mogelijk ook beschikbaar. Stel uw apotheker al uw vragen over dit medicijn, vooral als het nieuw voor u is.
Denk eraan, bewaar deze en alle andere geneesmiddelen buiten het bereik van kinderen, deel uw geneesmiddelen nooit met anderen en gebruik dit geneesmiddel alleen voor de voorgeschreven indicatie.
Raadpleeg altijd uw zorgverlener om er zeker van te zijn dat de informatie op deze pagina van toepassing is op uw persoonlijke omstandigheden.
Discussion about this post