paracetamol/ chloorfeniramine/ dextromethorfan/ fenylpropanolamine
Generieke naam: paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine [ a-seet-a-MIN-oh-fen/klor-fen-IR-a-meen/dex-troe-meth-OR-fan/fen-ill-proe-pa-NOLE-a-meen ]
Merknamen: Comtrex maximale sterkte bij verkoudheid en griep, Comtrex maximale sterkte bij verkoudheid, Contac maximale sterkte bij verkoudheid en griep
Geneesmiddelklasse: combinaties van de bovenste luchtwegen
Wat is paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine?
Acetaminophen is een pijnstiller en een koortsverlager. Het wordt gebruikt om veel aandoeningen te behandelen, zoals hoofdpijn, spierpijn, artritis, rugpijn, tandpijn, verkoudheid en koorts.
Chloorfeniramine is een antihistaminicum. Het blokkeert de effecten van de natuurlijk voorkomende chemische histamine in het lichaam. Chloorfeniramine voorkomt niezen; jeukende, tranende ogen en neus; en andere symptomen van allergieën en hooikoorts.
Dextromethorfan is een hoestonderdrukker. Het onderdrukt een gebied in de hersenen dat hoesten veroorzaakt.
Fenylpropanolamine is een decongestivum. Het vernauwt (krimpt) bloedvaten (aders en slagaders) waardoor de neusholtes zich kunnen openen.
Acetaminophen / chloorfeniramine / dextromethorfan / fenylpropanolamine wordt gebruikt voor de behandeling van verstopte neus, sinusitis (ontsteking van de sinussen), loopneus, tranende ogen, hoofdpijn, lichaamspijnen en hoest geassocieerd met allergieën, hooikoorts en verkoudheid.
Fenylpropanolamine, een ingrediënt in dit product, is bij vrouwen in verband gebracht met een verhoogd risico op hemorragische beroerte (bloeding in de hersenen of in het weefsel rondom de hersenen). Ook mannen kunnen risico lopen. Hoewel het risico op een hemorragische beroerte laag is, raadt de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) consumenten aan geen producten te gebruiken die fenylpropanolamine bevatten.
Acetaminophen / chloorfeniramine / dextromethorfan / fenylpropanolamine kan ook worden gebruikt voor andere doeleinden dan die in deze medicatiehandleiding worden vermeld.
Wat is de belangrijkste informatie die ik moet weten over paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine?
Fenylpropanolamine, een ingrediënt in dit product, is bij vrouwen in verband gebracht met een verhoogd risico op hemorragische beroerte (bloeding in de hersenen of in het weefsel rondom de hersenen). Ook mannen kunnen risico lopen. Hoewel het risico op een hemorragische beroerte laag is, raadt de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) consumenten aan geen producten te gebruiken die fenylpropanolamine bevatten.
Wees voorzichtig bij het autorijden, het bedienen van machines of het uitvoeren van andere gevaarlijke activiteiten. Acetaminophen/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine kan duizeligheid of slaperigheid veroorzaken. Als u last krijgt van duizeligheid of slaperigheid, vermijd deze activiteiten dan.
Gebruik alcohol voorzichtig. Alcohol kan slaperigheid en duizeligheid veroorzaken tijdens het gebruik van paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine. Alcohol kan ook schade aan de lever veroorzaken wanneer het wordt ingenomen met paracetamol.
Wie mag geen paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine gebruiken?
Gebruik dit medicijn niet zonder eerst met uw arts te overleggen als u meer dan drie alcoholische dranken per dag drinkt of als u een alcoholische leverziekte heeft gehad. U kunt mogelijk geen paracetamol gebruiken.
Gebruik dit medicijn niet als u in de afgelopen 14 dagen een monoamineoxidaseremmer (MAOI) zoals isocarboxazid (Marplan), fenelzine (Nardil) of tranylcypromine (Parnate) heeft gebruikt. Er kan een gevaarlijke geneesmiddelinteractie optreden, wat kan leiden tot ernstige bijwerkingen.
Vertel uw arts voordat u dit geneesmiddel gebruikt als u een van de volgende symptomen heeft:
-
nierziekte,
-
leverziekte,
-
suikerziekte,
-
glaucoom,
-
elke vorm van hartziekte of hoge bloeddruk,
-
schildklier aandoening,
-
emfyseem of chronische bronchitis, of
-
moeite met plassen of een vergrote prostaat.
U kunt mogelijk geen paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine gebruiken, of u heeft mogelijk een lagere dosis of speciale controle nodig tijdens de behandeling als u een van de bovengenoemde aandoeningen heeft.
Het is niet bekend of paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine schadelijk is voor een ongeboren baby. Gebruik dit medicijn niet zonder eerst met uw arts te overleggen als u zwanger bent.
Dit medicijn gaat over in de moedermelk en kan een zogende baby schaden. Gebruik dit medicijn niet zonder eerst met uw arts te overleggen als u borstvoeding geeft.
Lees het etiket van de verpakking voor aanwijzingen of raadpleeg uw arts of apotheker voordat u een kind met dit medicijn behandelt. Kinderen zijn gevoeliger dan volwassenen voor de effecten van medicijnen en kunnen ongewone reacties krijgen.
Als u ouder bent dan 60 jaar, is de kans groter dat u bijwerkingen krijgt van paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine.
Hoe moet ik paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine gebruiken?
Neem paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine precies zoals aangegeven. Als u deze aanwijzingen niet begrijpt, vraag dan uw apotheker, verpleegkundige of arts om ze aan u uit te leggen.
Neem elke dosis met een vol glas water.
Gebruik niet meer van dit medicijn dan wordt aanbevolen. Een overdosis van dit medicijn kan ernstige schade veroorzaken. De maximale hoeveelheid paracetamol voor volwassenen is 1 gram (1000 mg) per dosis en 4 gram (4000 mg) per dag. Het nemen van meer paracetamol kan de lever beschadigen. Als u meer dan drie alcoholische dranken per dag drinkt, overleg dan met uw arts voordat u paracetamol inneemt en neem nooit meer dan 2 gram (2000 mg) per dag.
Neem paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine niet langer dan 7 dagen achter elkaar in. Als uw symptomen niet verbeteren, als ze erger worden, of als u koorts heeft, raadpleeg dan uw arts.
Bewaar paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine bij kamertemperatuur, uit de buurt van vocht en warmte.
Wat gebeurt er als ik een dosis mis?
Neem de vergeten dosis in zodra u eraan denkt. Als het echter bijna tijd is voor de volgende dosis, sla dan de gemiste dosis over en neem alleen de volgende geplande dosis. Neem geen dubbele dosis van dit medicijn.
Wat gebeurt er als ik een overdosis heb?
Zoek dringende medische hulp.
Symptomen van een overdosis paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine zijn onder meer een droge mond, grote pupillen, blozen, zweten, misselijkheid, braken, diarree, buikpijn, toevallen, verwardheid, een onregelmatige hartslag, hyperactiviteit of hallucinaties.
Wat moet ik vermijden als ik paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine gebruik?
Wees voorzichtig bij het autorijden, het bedienen van machines of het uitvoeren van andere gevaarlijke activiteiten. Acetaminophen/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine kan duizeligheid of slaperigheid veroorzaken. Als u last krijgt van duizeligheid of slaperigheid, vermijd deze activiteiten dan.
Gebruik alcohol voorzichtig. Alcohol kan slaperigheid en duizeligheid veroorzaken tijdens het gebruik van paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine. Alcohol kan ook schade aan de lever veroorzaken wanneer het wordt ingenomen met paracetamol.
Acetaminophen/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine kan de effecten versterken van andere geneesmiddelen die slaperigheid veroorzaken, waaronder antidepressiva, alcohol, andere antihistaminica, pijnstillers, geneesmiddelen tegen angst, geneesmiddelen tegen epileptische aanvallen en spierverslappers. Gevaarlijke sedatie, duizeligheid of slaperigheid kan optreden als paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine wordt ingenomen met een van deze medicijnen.
Bijwerkingen van paracetamol / chloorfeniramine / dextromethorfan / fenylpropanolamine
Als u een van de volgende zeldzame maar ernstige bijwerkingen ervaart, stop dan met het gebruik van paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine en zoek onmiddellijk medische hulp of waarschuw onmiddellijk uw arts:
-
een allergische reactie (moeite met ademhalen; sluiten van uw keel; zwelling van uw lippen, tong of gezicht; of netelroos);
-
leverbeschadiging (gele verkleuring van de huid of ogen, misselijkheid, buikpijn of ongemak, ongewone bloedingen of blauwe plekken, of ernstige vermoeidheid);
-
bloedproblemen (gemakkelijke of ongebruikelijke bloeding of blauwe plekken); of
-
lage bloedsuikerspiegel (vermoeidheid, verhoogde honger of dorst, duizeligheid of flauwvallen).
Het is waarschijnlijker dat andere, minder ernstige bijwerkingen optreden. Ga door met het innemen van paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine en neem contact op met uw arts of probeer een ander soortgelijk medicijn als u last krijgt van
-
droge ogen, neus en mond;
-
slaperigheid of duizeligheid;
-
wazig zicht;
-
moeite met urineren; of
-
opwinding bij kinderen.
Andere bijwerkingen dan de hier genoemde kunnen ook voorkomen. Praat met uw arts over elke bijwerking die ongebruikelijk lijkt of bijzonder hinderlijk is.
Welke andere geneesmiddelen hebben invloed op paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine?
Gebruik geen paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine als u in de afgelopen 14 dagen een monoamineoxidaseremmer (MAOI) zoals isocarboxazid (Marplan), fenelzine (Nardil) of tranylcypromine (Parnate) heeft ingenomen. Er kan een gevaarlijke geneesmiddelinteractie optreden, wat kan leiden tot ernstige bijwerkingen.
Urineglucosetests kunnen valse resultaten opleveren terwijl u paracetamol gebruikt. Neem contact op met uw arts als u diabetes heeft en tijdens de behandeling veranderingen in uw glucosespiegels opmerkt.
Gebruik geen andere vrij verkrijgbare medicijnen tegen hoest, verkoudheid, allergie, dieet, pijn of slaap terwijl u paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine gebruikt zonder eerst met uw arts of apotheker te overleggen. Andere medicijnen kunnen ook chloorfeniramine, fenylpropanolamine, paracetamol of andere soortgelijke medicijnen bevatten, en u kunt per ongeluk te veel van deze geneesmiddelen innemen.
Acetaminophen/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine kan de effecten versterken van andere geneesmiddelen die slaperigheid veroorzaken, waaronder antidepressiva, alcohol, andere antihistaminica, pijnstillers, geneesmiddelen tegen angst, geneesmiddelen tegen epileptische aanvallen en spierverslappers. Gevaarlijke sedatie, duizeligheid of slaperigheid kan optreden als paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine wordt ingenomen met een van deze medicijnen.
Andere geneesmiddelen dan de hier genoemde kunnen ook interageren met paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine. Neem contact op met uw arts en apotheker voordat u geneesmiddelen op recept of vrij verkrijgbare medicijnen gebruikt.
Verdere informatie
- Uw apotheker heeft aanvullende informatie over paracetamol/chloorfeniramine/dextromethorfan/fenylpropanolamine die voor gezondheidswerkers is geschreven en die u kunt lezen.
Hoe ziet mijn medicatie eruit?
Acetaminophen / chloorfeniramine / dextromethorfan / fenylpropanolamine is zonder recept verkrijgbaar onder de merknaam Comtrex. Andere merk- of generieke formuleringen zijn mogelijk ook beschikbaar. Stel uw apotheker al uw vragen over dit medicijn, vooral als het nieuw voor u is.
Denk eraan, bewaar deze en alle andere geneesmiddelen buiten het bereik van kinderen, deel uw geneesmiddelen nooit met anderen en gebruik dit geneesmiddel alleen voor de voorgeschreven indicatie.
Raadpleeg altijd uw zorgverlener om er zeker van te zijn dat de informatie op deze pagina van toepassing is op uw persoonlijke omstandigheden.
Discussion about this post